Blog zakończony, dostępny jako archiwum

Blog Michała Januszewskiego to już zamknięty projekt. Rzeczą młodzieńczą było pisać o wszystkim i przejawiać nazbyt interaktywne postawy wobec świata. Dziękuję wszystkim czytelnikom i komentatorom, którzy współtworzyli ze mną to miejsce wymiany myśli, poglądów i polemik. Statystyki przedstawiają się bardzo imponująco: zarejestrowano blisko 31 tys. odwiedzin. Wszystkie archiwalne wpisy i komentarze pozostaną dostępne. Niestety liczne teksty zostały skradzione z bloga i dyskusji. Niech więc oryginały świadczą o prawdziwym autorstwie.

czwartek, 20 października 2011

Klasztor w Starych Trokach

Zamek w Trokach jest z pewnością, oprócz Wilna, turystyczną wizytówką Litwy. Uznaje się go za budowlę świadczącą o litewskiej potędze militarnej oraz o poziomie litewskiego budownictwa. Rzadko jednak wspomina się o tym, że jest to budowla, która powstała w XV w., na skutek zniszczenia  przez Krzyżaków pierwotnego zamku położonego kilka kilometrów dalej, w miejscowości Stare Troki.

Podróż do tego miejsca owocuje możliwością zobaczenia dawnego klasztoru Benedyktynów, miejsca wyjątkowego. Uważa się, że zabudowania klasztorne skrywają ślady pierwotnego, najstarszego na Litwie zamku. Wielokrotnie przebudowywane i odbudowywane po klęskach mury klasztoru i kościoła przybrały znaną nam dziś formę, po przebudowie na styl neogotycki.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć, z tego niezwykle urokliwego miejsca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz