Blog zakończony, dostępny jako archiwum

Blog Michała Januszewskiego to już zamknięty projekt. Rzeczą młodzieńczą było pisać o wszystkim i przejawiać nazbyt interaktywne postawy wobec świata. Dziękuję wszystkim czytelnikom i komentatorom, którzy współtworzyli ze mną to miejsce wymiany myśli, poglądów i polemik. Statystyki przedstawiają się bardzo imponująco: zarejestrowano blisko 31 tys. odwiedzin. Wszystkie archiwalne wpisy i komentarze pozostaną dostępne. Niestety liczne teksty zostały skradzione z bloga i dyskusji. Niech więc oryginały świadczą o prawdziwym autorstwie.

niedziela, 7 lutego 2010

Zaproszenie

Mam przyjemność zaprosić wszystkich czytelników bloga do udziału w wydarzeniu, którego jestem pomysłodawcą. Kontekstem jest zakończenie II Wojny Światowej. Jak wiadomo nasz Kraj wyzwalały wojska sowieckie. Można różnie o tym myśleć, nie jestem historykiem na mój chłopski jednak rozum, owo "wyzwolenie" z dzisiejszej perspektywy jest terminem raczej sarkastycznym i ironicznym. Tuż po wojnie Polska dostała się pod wpływy ZSRR, dla żołnierzy AK i wielu innych ugrupowań oznaczało to dalszą walkę. Nie ma wątpliwości, że prawdziwe odzyskanie niepodległości, przynajmniej w jakiś formalny sposób przeżyliśmy dopiero w 1989 roku.

Cała sprawa oczywiście jest sytuowana na płaszczyźnie sporu komunistów z antykomunistami. Trudno tu zająć jakieś stanowisko, tym bardziej, że dziś nie wiadomo kto jest kto. Niemniej można starać się otworzyć dyskurs i zaprosić do refleksji nad wydarzeniami tamtego czasu.

Specyficzna data wydarzenia, o którym piszę jest  związana z datą "wyzwolenia" Chojnic. 14 lutego 1945 w moim Mieście roi się od Sowietów, wspomnienia ludzi, którzy przeżyli gehennę w tamtym czasie są porażające. Stowarzyszenie Arcana Historii prowadząc badania historyczne nad okresem II Wojny Światowej, bardzo chętnie przystało na moją propozycję organizacji spotkania, którego celem będzie refleksja nad losami naszego Miasta i Polski w tym trudnym czasie. Zaproszenie do wygłoszenia wykładu przyjął Pan Profesor Piotr Niwiński. Druga część spotkania to spektakl, zatytułowany "Cena czerwonej wolności" w wykonaniu Dariusza Biernatowicz. Będę miał przyjemność tworzyć warstwę dźwiękową tego przedstawienia.

Zapraszam więc serdecznie do Chojnickiego Domu Kultury, w niedzielę 14 lutego, o godzinie 14.00. 

1 komentarz:

  1. wyzwolenie może i smutne w wielu skutkach, ale gdyby nie oni, mój dziadek np. mógłby nie zdążyć wyjść ze Stutthofu. Gdyby ne tę wojnę nie kazano iść tej nieokrzesanej bandzie Rusków, historia wyglądałaby inaczej. Amerykanie nie poradziliby sobie sami, a o możliwościach Polaków w tamtym czasie szkoda mówić. Jestem przeciwniczką jednostronnego patrzenia na ten problem. Niemniej zapewne przybędę.
    Thiralatha

    OdpowiedzUsuń