Blog zakończony, dostępny jako archiwum

Blog Michała Januszewskiego to już zamknięty projekt. Rzeczą młodzieńczą było pisać o wszystkim i przejawiać nazbyt interaktywne postawy wobec świata. Dziękuję wszystkim czytelnikom i komentatorom, którzy współtworzyli ze mną to miejsce wymiany myśli, poglądów i polemik. Statystyki przedstawiają się bardzo imponująco: zarejestrowano blisko 31 tys. odwiedzin. Wszystkie archiwalne wpisy i komentarze pozostaną dostępne. Niestety liczne teksty zostały skradzione z bloga i dyskusji. Niech więc oryginały świadczą o prawdziwym autorstwie.

czwartek, 2 lipca 2009

Smutek myśli

Niedawno przeczytałem, że sztuka jest niczym innym jak dobrze przeżytym smutkiem. Chciałbym zaprosić dzisiaj do wysłuchania passacaglii J. S. Bacha.

To utwór, z którym nie mogę się rozstać, kilka lat temu słysząc go pierwszy raz przeżyłem doświadczenie podobne do szoku jakiego doznaje człowiek, który odnajduje zrozumienie siebie w innym człowieku.

Początkowa linia basu staje się tematem całości, struktura się rozwarstwia, nabiera barw i kolorów, rośnie, staje się dostojna i poważna.

Kiedy ktoś pyta kim jestem, albo jaki jestem, często odsyłam do tego utworu, to ja w dźwięku.5 komentarzy:

 1. Misiu,
  Bede pierwsza, ktora cos doda, ale mam nadzieje na moim komentarzu sie nie skonczy...

  Nie musze sluchac tego utwory zeby wiedziec kim jestes,
  (wcale mi sie nie podoba:):))
  P.S. sorry za prywate:)
  J.

  OdpowiedzUsuń
 2. A jeżeli mogę... ten utwór jest mi niezwykle bliski tak jak napisałem... mam w sobie coś takiego, że wszystkie rzeczy, które mi się podobają chciałbym pokazywać innym ludziom.

  Julio, spróbuj posłuchać w ciszy i spokoju jeszcze raz. Poczuj emocje, które tam są, odczytaj tę muzykę jako przesłanie wprost do serca, bez pośrednictwa intelektu. Niezwykła przygoda, polecam :)

  nie ma za co przepraszac za prywate :) to publiczno prywatny blog :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Evviva vita contemplativa :) A tak serio, to mnie absolutnie nie wyraża i nie pojmuję jak może wyrażać kogoś, ale jest piękne... Dziękuję za lekcję muzyki.

  OdpowiedzUsuń
 4. oczarowuje :) slucham tego rano.. kiedy jestem taka faja.. spiaca.. mila, bez leku i powoli az sie obudzisz :)))
  heh Ty w dzwieku.. milo slyszec.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie ładne to co ładne ale to co komu się podoba. Jest to wspaniały utwór, zresztą Bach... i nie trzeba już żadnego komentarza.

  OdpowiedzUsuń