Blog zakończony, dostępny jako archiwum

Blog Michała Januszewskiego to już zamknięty projekt. Rzeczą młodzieńczą było pisać o wszystkim i przejawiać nazbyt interaktywne postawy wobec świata. Dziękuję wszystkim czytelnikom i komentatorom, którzy współtworzyli ze mną to miejsce wymiany myśli, poglądów i polemik. Statystyki przedstawiają się bardzo imponująco: zarejestrowano blisko 31 tys. odwiedzin. Wszystkie archiwalne wpisy i komentarze pozostaną dostępne. Niestety liczne teksty zostały skradzione z bloga i dyskusji. Niech więc oryginały świadczą o prawdziwym autorstwie.

sobota, 22 października 2011

Zamek w Trokach

Niewątpliwie największa na Litwie atrakcja turystyczna. Burzliwe jego dzieje są dobrze opisane w literaturze, nie będę ich zatem w całości przytaczał. Zamek powstał w XV wieku, jednakże od XVII stulecia popadał w ruinę tracąc swoje militarne znaczenie. Ciekawym dokumentem oddającym jego stan jest rysunek Napoleona z Ordy, z 1887 roku (datowanie przybliżone). Wykonany został ołówkiem i podmalowany akwarelą. 

Napoleon z Ordy, zamek w Trokach, źródło: http://www.pinakoteka.zascianek.pl/
Warto zauważyć, że wielką rolę w odrestaurowaniu zamku odegrali polscy badacze w czasach międzywojennych kiedy opiekę nad Zamkiem sprawowali polscy urzędnicy. W tym czasie określono plan odbudowy i przywrócenia dawnej świetności Zamkowi. Wkrótce po wojnie prace te przejęła strona Litewska czyniąc z Trockiego zamku pomnik litewskiej historii. 


Zapraszam do obejrzenia zdjęć, które wykonałem na Zamku w Trokach.


Bardzo zachęcam do odwiedzenia strony www Zamku w Trokach, jest to jedna z lepszych stron muzeum, jakie widziałem. Wejście na stronę Zamku.

Przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o świetnej wystawie fajek, należy ona do ekspozycji stałej. Jako pasjonat fajczarstwa cieszyłem się widząc piękne fajki z całego świata. Kapitalna wystawa.

2 komentarze:

  1. Szkoda, że nie zachował się zamek w Kownie. A czy to największa atrakcja turystyczna na Litwie? Kwestia gustu. Chyba że rzecz w statystykach (nie sądzę jednak...). W Trokach wrażenie robi też uliczka karaimska. Szkoda, żeś jej nie obfotografował. Dla mnie zdecydowanie wyżej, w kwestii atrakcji turystycznych, kościół św. Anny. I kilka innych miejsc. W Wilnie. Nie wiem, coś się tak na te Troki uparł:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Byłem na tym zamku i muzeum w 2002, jako członek miejskiej delegacji. Wraz z kilkoma radnymi oraz sporą grupą młodzieży z SP-7, pojechaliśmy autobusem załadowanym książkami i innym darami dla polskiej szkoły w Landwarowie pod Wilnem. Piękny kraj, ale zdaje się, że coraz bardziej nie lubią nas Litwini...

    OdpowiedzUsuń