Blog zakończony, dostępny jako archiwum

Blog Michała Januszewskiego to już zamknięty projekt. Rzeczą młodzieńczą było pisać o wszystkim i przejawiać nazbyt interaktywne postawy wobec świata. Dziękuję wszystkim czytelnikom i komentatorom, którzy współtworzyli ze mną to miejsce wymiany myśli, poglądów i polemik. Statystyki przedstawiają się bardzo imponująco: zarejestrowano blisko 31 tys. odwiedzin. Wszystkie archiwalne wpisy i komentarze pozostaną dostępne. Niestety liczne teksty zostały skradzione z bloga i dyskusji. Niech więc oryginały świadczą o prawdziwym autorstwie.

niedziela, 29 listopada 2009

Muzyka i jej materia

Dzisiaj bez kontrowersyjności. Malarstwo ma płótno, rzeźba ma swoją materię w postaci gliny czy drewna. Muzyka tymczasem wydaje się nie mieć tworzywa, jest ulotna. Wykonana raz zostaje jedynie w pamięci słuchaczy, lub zapisana na płycie. Przedstawiam teledysk, który jest moim najnowszym odkryciem. Jak dla mnie - rewelacja, dzięki jego wymowie.

I'll be gone from KORB on Vimeo.

9 komentarzy:

 1. Jak to nie ma tworzywa?
  jestem oburzona! a dżwięk to nei tworzywo? drgania powietrza! ulotne owszem! ale czy wszystko musi być materialne ? oprócz rzeczy materialnych istneiją jeszce procesy, a utwór muzyczny jest takimż właśnie procesem, mozna go ewentualnei zmaterializowac w postaci nut wtedy staje sie pzredmiotem intencjonalnym każdorazowo konstytuującym się w świadomosci
  odbiorców/wykonawców

  tworzywem muzyki jest dzwiek!

  A.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dxwięk to wrażenie słuchowe a nie tworzywo.....kl

  OdpowiedzUsuń
 3. Droga oburzona A. :) chcialem napisać to co Pani kl :) niestety ubiegnięty zostałem. Rzeźbę możesz zakupić i mieć w domu... spróbuj mieć w domu dźwięk, który nie byłby kopią oryginału...

  Poza tym z definicji, tworzywo to coś co jest przerabiane, idąc tropem Arystotelesa "formowane". Dźwięk jest natomiast wytworem ex nihilo :) działalności skrzypka czy basisty...

  Podziela ktoś zachwyt tymże teledyskiem?

  OdpowiedzUsuń
 4. a dzwiek jako ruch cząteczek powietzra jest tylko wrażeniem słuchowym czy czymś realnym w takim razie?

  skoro ograniczamy sie do materialniości to pozwole sobei zapytać jakei jest twozrywo ( czy tez materiał) myśli?
  A.

  OdpowiedzUsuń
 5. hmm... dobra myśl. ostatnio mam problemy z precyzyjnym się wyrażaniem, dlatego chciałbym przekazać sam sens tego co pisałem.

  Mnie się o to rozchodziło, że muzyka w sposób znaczący różni się od innych dziedzin sztuki. Tak jak gra aktora w teatrze od rzeźby w muzeum :) Z pozdrowieniami dla szanownej A. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myśl jest wytworem procesów zachodzących w mózgu, jest wypadkową wiedzy, doświadczenia i indywidualnych cech podstawowych procesów myślowych (????).Jest pojęciem abstrakcyjnym jak np. liczba a zatem nie ma materialnego tworzywa.kl.

  OdpowiedzUsuń
 7. ja podzielam zachwyt teledyskiem
  Thiralatha

  OdpowiedzUsuń
 8. wstawka o mysli była ironiczna
  A.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie miało być ironicznie tylko jasno, przykro mi. kl.

  OdpowiedzUsuń